Ayvalık, Ege Bölgesin de bulunan Balıkesir’in en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Akdeniz bölgesinden sonra Türkiye’nin en önemli turizm şehirleri arasında gelmektedir. Kışları nüfusu oldukça kalabalık bir kasaba iken yazları turizmin etkisiyle birlikte nüfusu küçük illerin nüfusundan daha fazla olabilmektedir. Ayrıca tarih içerisinde çeşitli uygarlıklara sahiplik yapmış olması, günümüzde hala daha etkisini göstermektedir.

Ayvalık, özellikle sarımsaklı plajı ile tanınmaktadır. Plaja yakın binlerce otel, 5 yıldızlı bir tatilin kapılarını sizin için aralamaktadır. Eğer otel içerisinde konaklamak istemiyorsanız, plaja yakın kiralık evlerde bulunmaktadır. Otellerden daha hesaplı olan bu evler, Ayvalık ekonomisinin en önemli gelir kalemlerinden bir tanesidir.

Turizmin en gelişmiş ilçelerinden olmasından dolayı gece hayatı da oldukça renklidir. Barları, canlı müzik yapan kafeleri sayesinde gündüz denizin tadını çıkartırken geceleri ise keyifli bir eğlence yaşayabilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla bar hayatına katılabilir, dilerseniz de eşinizle beraber canlı müzik eşliğinde hoş bir akşam geçirebilmeniz mümkün.

Burhaniye, Ören gibi farklı turizm ilçelerine de yakın olması sayesinde sadece her gününüzü farklı ilçelerde, farklı mekanlarda geçirebilmenizde mümkün. Her ne kadar kalabalık olsa dahi, trafiğin en az yoğun olduğu yerlerden biri de Ayvalık ilçesidir.

Ayvalık limanında birbirinden farklı denize sıfır ve yan yana dizilmiş bir çok lokanta bulunmaktadır. Oldukça uygun fiyatlara ve zengin menülere sahip olan bu lokantalar, denize sıfır olmalarından dolayı da göze çarpmaktadır. Ayvalık ilçesinin efsane haline gelmiş ayvalık tostunu bu mekanlarda yemenizi tavsiye ederim.

Ayvalık ilçesine bağlı 22 adet ada bulunmaktadır. Bu adalar içerisinde en bilineni ise Alibey Adasıdır. Bir diğer adı ile Cunda Adasıdır. Bu adalara düzenlenen turlara katılarak 22 adet adayı teker teker gezebilirsiniz. Ayvalık’ın bir diğer önemli özelliği ise yunan adalarını net bir şekilde gözle görebilmenizdir. Geceleri yunan adaları sahillerinde eğlenen insanları, arabaların ışıklarını görebilirsiniz. Bu adalardan en yakın olanı ise Midilli adasıdır.

Şeytan Sofrası Ayvalık’a hakim olan en büyük tepelerden biridir. Şeytan Sofrası, tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adasını ayaklarınızın altına seren oldukça yüksek bir tepedir. Şeytan Sofrasını özel kılan bir diğer neden ise Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan çok eski bir lav birikintisi olmasıdır. Adını da buradan almaktadır.