Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Gezi Rehberi: Arkeoloji Müzesi

Çanakkale merkezde tarih ve kültür dolu turumuza devam ederken en önemli duraklarımızdan birisi de şüphesiz Çanakkale Arkeoloji Müzesi olacaktır. Çanakkale sadece Cumhuriyet tarihinde oynadığı önemli rolle değil, en eski tarihlerdeki yaşanmışlıklarıyla da tarih için çok önemli şehirlerdendir. Arkeoloji Müzesi bu anlamda Çanakkale’nin antik dönemine ışık tutmaktadır. Her ne kadar eserlerin çoğu yurt dışına kaçırılarak yabancı arkeologların himayesine geçse de, bu eserlerin bizde kalanları ve yapılan bürokratik girişimlerle geri alınanları sayesinde bu müze kurulabilmiştir. Atatürk’ün çıkardığı kanunlarla kurulan müzenin en önemli eserleri Truva ve Tenedos antik kentine ait olup, Çanakkale turları ziyaretçilerinin ilgisini beklemektedir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Eserleri

6 bölümlü müzede odadan odaya geçerken aslında tarihi gelişimin nasıl olduğuna da tanıklık edeceksiniz. Troia adlı ilk salonda yapılan kazılardan çıkarılan antik eserler sanat ve bilim dünyasına ışık olmaktadır. Özellikle Truva kentinin seramik sanat eserleri ziyaretçileri büyülemekle kalmamakta, aynı zamanda kullanım alanlarını duyanları hayranlık içinde bırakmaktadır. Ayrıca, dönemin seramik eserleri erken tunç ve demir çağı arasındaki geçiş döneminin çok iyi temsilcileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu salondan yine müzenin önemli bir bölümü olan Assos salonuna geçiş yapılmaktadır. Assos eserlerinin bulunduğu salonda daha çok teokratik eseler bulunmaktadır. Bu eserler sayesinde Çanakkale turları ziyaretçileri dönemin önemli kişilerinin birlikte gömüldükleri eşyaları görerek fikir sahibi olabilmektedir. Assos salonunda en çok görülebilecek eserler tanrıça figürleri, kaseler ve muhafız heykeller şeklinde öne çıkmaktadır. Son olarak Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde kesinlikle görmeniz gereken iki eser Dardanos ve Afrodit heykelleridir.

Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Çanakkale merkezde yer alan müze ilin en önemli caddesi üzerinde yer aldığından ulaşımı oldukça kolaydır. Müzeye merkezden minibüsler hizmet verdiği gibi sahil şeridini kullanarak yürüyerek ulaşmak da mümkündür. Müzenin Çanakkale Müzesi’yle arası sadece 2 km uzaklıktadır. Kış ayları ve yaz aylarında hizmet verdikleri saatler farklılaşan müze genelde mesai saatleri içinde mutlaka açık olmaktadır. Bu nedenle her gün müze ziyaretçilerini kabul etmektedir. Müze giriş ücreti oldukça uygun olan kültür merkezinin Çanakkale turları için gezilecek yerler arasında yer alması gerekmektedir.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.