Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Gezi Rehberi: Deniz Müzesi

Çanakkale merkezde tarih kokan önemli kültür merkezlerinden birisi de Deniz Müzesi’dir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak hizmet veren müze askeri müzeler statüsünde olmakla birlikte Çanakkale savaşları sırasında yapılan deniz savaşını ölümsüzleştirmeyi amaçlamaktadır. Çanakkale turları sırasında bu müzenin mutlaka gezilip görülmesi gerekmektedir. Çanakkale şehitlikleri ve savaş alanlarından sonra bağımsızlık için mücadele ruhunu anlatan ve bizlere yaşatan en önemli kültür mekânı Deniz Müzesi’dir.

Çanakkale Deniz Müzesi’nde Neler Görülmeli?

Çanakkale Deniz Müzesi il merkezinde yer alan Çimenlik Kalesi içinde yer almaktadır. Oldukça geniş bir alana yayıldığı için güzel rekreasyon alanları da bulunan müze 1982 yılında inşa edilmiştir. Müzenin bulunduğu geniş parkta soluklanan ziyaretçileri ünlü tarihi gemi Nusret Mayın Gemisi’nin gerçeğiyle birebir ölçülerdeki maketi de karşılamaktadır. Kültür dolu bir gezinin ardından müze içinde yer alan hediyelik eşya dükkânından hatıra olarak yine deniz savaşlarıyla ilgili ürünler satın alabilirsiniz. Müze çevresinden bu şekilde genel anlamda bahsettikten sonra asıl konumuz olan müze içeriğine gelebiliriz. Deniz Müzesi, Çanakkale Savaşı’nı bizlere anımsatan, anlatan hatta yaşatan silah, fotoğraf, mermi, silah, resim ve askeri elbiselerden oluşmaktadır. Müzede yer alan tüm eserler savaşta kullanılan gerçek malzemelerdir. Bunun dışında müzenin önemli kültürel içeriğini kütüphanesi oluşturmaktadır. Kütüphanede kara ve deniz savaşlarını anlatan eserler bulunabileceği gibi bazıları satışa da sunulmaktadır. Bu nedenle Çanakkale turları kapsamında kültürel ziyaretler yapmak isteyenlerin bu müze mutlaka uğrak yeri olmalıdır.

Müze Giriş Ücretleri ve Ziyaret Günleri

Tarih ve kültür bakımından oldukça değerli bir müze olan Çanakkale Deniz Müzesi giriş ücreti oldukça uygun bir fiyat olup 65 yaş üstü ve öğrenci statüsündeki ziyaretçilere ücretsiz hizmet verilmektedir. Son düzenlemeye ait yapılan duyuruda tam olarak nitelendirilen ücretin 6.5 TL olduğu belirtilmiştir. Diğer yandan bazı özel günlerde müze ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir. Bu özel günlere Öğretmenler Günü Haftası, Müzeler Haftası, 23 Nisan ve 18 Mart Haftası, Turizm Haftası ve diğer milli bayramlar dahil olmaktadır. Müze sadece pazartesi günleri kapalı olup diğer günlerde belirli saatlerde ziyaret edilmektedir. Çanakkale Turları firmamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.