Gelibolu, Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında uzayarak genişleyen antik bir yarım adadır. Antik zamanlarda ki ismi ise Khersonesos olarak anılmaktadır. Gelibolu’nun coğrafi anlamda en dikkat çeken özelliği ise Türkiye’nin kuzey batısında yer alması ve aynı zamanda Avrupa Kıtası’nın son kara parçasıdır. Böylece jeopolitik konumu da oldukça Avrupa için önemli bir yer arz eder. Ayrıca Çanakkale Boğazı’nın Marmara Denizin’e açıldığı nokta da yer almaktadır.

Tam anlamıyla Trakye ve Ege arasında yer alan bu yarım ada Çanakkale’den geçişler içinde oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Gelibolu’da iskelesi sayesinde Çanakkale boğazından arabalı vapurlar aracılığı ile geçiş yapmak mümkündür.

Gelibolu içerisinde tarihi anlamda gezilecek oldukça fazla tarihi eser kalıntısı bulunmaktadır. Namazgah, Gelibolu Kalesi, Bayraklı Baba Gelibolu içerisinde gezilebilecek en önemli tarihi mekanlardır.

Gelibolu mutfağının en önemli lezzetlerinden biri ise balıklarıdır. Kent içerisinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık, Gelibolu’nun mutfağını da temsil etmektedir. Özellikle denize sıfır olan balık lokantaları, kesinlikle eşsiz bir akşam yemeğinin tek adresi olacaktır.

Gelibolu’yu tatil mekanı olarak seçenler için ise Gelibolu oldukça güzel üç adet plaja sahiptir. Hamzakoy, Fener Altı ve Eğritaş mevkilerinde bulunan plajlarda rahatlıkla denize girilmektedir. Bu mevkiler Gelibolu merkezine oldukça yakındır üstelik plajlara yakın konumda olan yazlık evler ise oldukça uygun fiyata kiralanabilmektedir. Özellikle Hamzaköy mevkiin de bulunan plaj 3 kilometrelik bir alana ev sahipliği yapmaktadır. Altın sarısı kumu ve berrak denizi ile tatilcilerin bir numaralı durağı olmaktadır.

Feneraltı mevkii ise daha çok su sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kayalıkları ve su altında ki falezleriyle ünlü olan bu plaj, su altında eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Deniz meraklarının ilk durağı olmasıyla beraber, su altı dalışı için oldukça idealdir.

Bunların yanı sıra Saroz Körfezine yakınlığı sayesinde özel aracınız ile çok kısa sürede Saroz Körfezine gidebilirsiniz. Gelibolu’da plajların ve koyların birbirine yakınlığı, kolay ulaşımı sayesinde her gün farklı bir plajda ya da koyda denize girebilme imkanınız bulunmaktadır. Eğer zıpkın ile dalış yaparak balık avlama meraklısı iseniz, Saroz Körfezi size tam anlamıyla keyifli bir dalış zevki sunacaktır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.