kilitbahir kalesi

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi Tarihi

Kilitbahir kalesi, tarihimiz için önemli bir noktadır. Gerek İstanbul tarihi, gerek ülkemizin tarihi için gayet etkin bir alanda yer almaktadır. Osmanlının kale mimarisi konusunda önemli bir çalışması olan Kilitbahir Kalesi, yapısından dolayı da pek çok turiste hizmet sunuyor görsellik açısından. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 senesinde yaptırılan bu kale, önemli dokuları da içerisinde barındırmaktadır.

İsterseniz tarihi dokusundan bahsedelim. Çanakkale Boğazı’nın kontrolü için yaptırılmış, daha sonra genişletilmiş ve buraya kulelerle tabyalar eklenmiştir. Haliyle bu da hem yoğunluğu, hem de görüntüyü çok daha özel bir hale getirmiştir. Bunların başında Sarıkule, Mecidiye ve Namazgah tabyaları gelmektedir. Kanuni Sultan Süleyman’da buraya giriş kapısı kulesi ile yepyeni bir sur daha eklemiştir. Kilitbahir Kalesi’nin çevresi bir taraftan deniz, diğer taraftan da geniş ve derin hendeklerle korunmaktadır. Bu da kale için ne denli önem arz edildiğini bizlere göstermektedir. Yapısal hizmetleri ile ön plana çıkarılan bu çalışmalarda, kalenin kendi içindeki detayları da büyük önem taşıyor. Kalenin hiçbir yerde karşılaşılmayan kendine özgü bir planı vardır. Ancak, nedense surların duvar kalınlıkları Çanakkale’deki diğer kalelerle ölçülemeyecek kadar zayıf tutulmuştur. Buna karşılık yonca planı şeklindeki üç avlulu iç kale çok daha kuvvetli, korunaklı bir yapıya sahiptir. Haliyle bu da yapıya sağlamlık ve güçlülük katmaktadır. Yedi katlı olan iç kalenin içinde değişik sayıda ve ölçülerde hücre bulunmaktadır. Duvarları oldukça düzgün moloz taşlardan yapılmış ve kalenin her yüzüne de pencere ve mazgallar açılmıştır. Yapısal olarak uzaktan kalbe benzer bir görünüme sahip olan kale, iki farklı yapının birleşmesi gibi bir görüntüye sahiptir. 3 katlı bir yapı olarak hazırlanan kale için, pek çok detay ve farklılık da yoğunluklarla ön plana çıkarılıyor.

Kilitbahir Kalesi Nerede ? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Çanakkale Turları kapsamında hazırladığımız pek çok hizmet bulunuyor. Bu hizmetlerin arasında, bu tarz geziler ve Kilitbahir kalesi gibi seçenekler de gayet yoğun dokunuşlar ile ön plana çıkabilir. Sizlere bu manada hizmet veren ekibimiz ve yenilikçi çalışmalarımızı takip ederek, sizler de yoğun ve etkili bir güncelleme hizmetine ulaşabilirsiniz. Profesyonelliğin ve olmazsa olmaz yeniliklerin ön plana çıkarıldığı sitemiz üzerinde, gezilerle ilgili sizleri ilgilendiren pek çok çalışmayı ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu sayede daha rahat, daha verimli ve çok daha özverili bir çalışmanın yapısını takip etmenizi öneriyoruz. Geç kalmayın ve sizler de sezonun en önemli seyahatlerini ve gezilerini bu şekilde incelemeye devam edin. Sitemiz üzerinde sizler için organize ettiğimiz pek çok çalışma bulunuyor. Hepsi için tek yapmanız gereken ayrıcalıkların ve yoğunlukların ön plana çıkarılmasını sağlamak olacaktır. Kaçırılmayacak çalışmalar, estetik çözümler ve fırsatlara dair yoğun özverili seçenekler için, tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır.

Çanakkale Şehitlik Turu

Kilitbahir Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00 (Her gün açıktır)

Giriş ücreti: 6 TL

Kilitbahir Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kilitbahir 17900 /Eceabat/Çanakkale

Kilitbahir Kalesi, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan Kilitbahir Köyü yakınlarındadır. Kilitbahir Gestaş feribot iskelesinden devam ettiğinizde, güney istikametinden devam edilmesi gerekir. Bu yol takip edildiğinde Kilitbahir kalesine ulaşılacaktır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.