Truva Antik Kenti, Kaz Dağı’nın eteklerinde ve Çanakkale il sınırları içerisinde yer alır. Tarihi bir kent olarak anılan Truva Antik Kenti ayrıca Truva Atı olayının yaşandığı kenttir. Alman bir arkeolog tarafından keşfedilen antik kent, keşfedilmesinin ardından çıkan eserlerin çoğu Türkiye, Almanya ve Rusya’dadır. O dönemler eserlerin kaçırılmasıyla alakalı bir çok haber ortaya atılmıştı. Yaklaşık olarak 20 seneden bu yana da Milli Park statüsünde yer almaktadır.

Tarihte ilk olarak Efes ve Milet kentlerine benzer şekilde denize yakın olarak kurulan Truva Antik Kenti, döneminde Çanakkale Boğazı üzerinde bir liman görevi görmek üzere kurulmuştur. Zaman içerisinde kent kıyılarına taşınan alüvyonlar sayesinde denizden uzaklaşmaya başlamış ve yaşanan savaş sonucu işgal edilemeyip terk edilmiştir.

Özellikle burada bulunan tarihi eserler üzerine yapılan araştırmalar, dönem hakkında bilgiler sunmaktadır ve bir takım efsanelerin doğruluğunu ortaya çıkartmaktadır. Örneğin, Büyük İskender’in Perslere karşı gideceği savaş için öncesinde Truva Antik Kentin’e uğradığı ve zırhını ise Athena tapınağına hediye ettiği tarih kaynaklarında yer almaktaydı. Yapılan arkeolog araştırmaları sonucu eski bir zırha ulaşıldı ve böylece bu durum tarih kaynaklarınca onaylandı.

Truva Antik Kenti, eski dönemlerde Yunan işgali altında olmasından dolayı mitoloji içerisinde de anlamı oldukça büyüktür. Özellikle şehrin kurulduğu tepe Zeus’u kandıran tanrıça Ate’nin atıldığı tepe olarak mitoloji içerisinde yer almaktadır.

Antik Kentin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise tarih içerisinde ki en önemli savaş stratejisinin yer almasıdır. Yaklaşık on bir yıl boyunca süren bir savaş sonrası Odysseus, Truva Antik Kentin’i ele geçirmek için dahice bir plan yapar. Planın içeriği ise şehrin içerisine gizlice asker sokmaktır. Böylece ortaya Truva Atı çıkar. At, dıştan bakıldığı zaman oldukça görkemli bir figürdür ve Truvalılar’a hediye olarak gönderilmiştir. Ancak atın içerisinde oldukça büyük bir ordu yatmaktadır. Truvalılar Athena’lıların savaştan çekildiğini düşünür ve de bunu tüm gece boyunca içkilerle atın etrafında kutlarlar. İçkinin etkisiyle yorgun ve bitkin düşen halk, aniden Athena’lı askerlerin saldırısıyla gafil avlanır. Bu sırada Truva surlarına yakın olan askerler, içeride olan askerlere yardım için oldukça yakındır ve Truva Antik Kentin’i çok kısa bir sürede yerle bir ederler.

Tarihin sayfalarına kazınan bu olay, günümüzde dahi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Truva Atı olayı, Truva Savaşı olarak da geçmektedir. Truva Antik Kentin’e girdiğiniz andan itibaren, geçmişte yaşanan tüm tarihi hissettirebilen bir havası bulunuyor. Antik Kent içerisinde geçmiş dönemlerde yaşanan olayların etkisi ve kalıntıları ilk gün ki gibi durmaktadır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.