alçıtepe köyü

Alçıtepe Köyü

Ülkemizin varlığını sürdürmesini sağlayan en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Savaşı, birçok farklı cephede askerlerimizin kendini feda etmesiyle sonuca ulaşmıştır. Özellikle Çanakkale ve çevresindeki şehirlerden gelen kahraman askerlerimiz vatanları uğruna hiç düşünmeden canlarını vermişlerdir. Çanakkale şehitlik turu esnasında farklı bölgelerin ve cephelerin gezdirilmesi vatandaşlarımıza duygulu anlar yaşatmaktadır. Özellikle savaşın şiddetli yaşandığı bölgelerde inşa edilen anıtlar savaşın ruhunu hissetmemize olanak sağlamıştır. Çanakkale’de en çok kayıp veren köylerden olan Alçıtepe Köyü savaşı hissetmemizi sağlayacak unsurlara sahiptir.

Alçıtepe Köyü Nerededir?

Çanakkale şehitlik turu ile şehitlikleri ve savaşın yaşandığı bölgeleri ziyaret edecek olan vatandaşların kafasındaki en büyük sorulardan biri Alçıtepe Köyü’nün nerede olduğudur. Alçıtepe köyü, Eceabat ilçesine yirmi beş kilometre uzaklıkta konumlanmıştır. Nüfusun oldukça az olduğu bu köydeki vatandaşlar geçimlerini genellikle turizm ile sağlamaktadır. Çanakkale şehitliklerini ziyaret eden gezginlerin uğrak noktası olan bu köy, yerel halk tarafından işletilen pansiyonlara ve restaurantlara ev sahipliği yapmaktadır. Köydeki turizm hareketliliğini artıran en önemli unsur Salim Mutlu Müzesi’dir.

Salim Mutlu Müzesi, içinde birçok savaş hatırasını barındıran bir müzedir. Çanakkale şehitlik turu sayesinde bu müzeyi gezme fırsatı bulan kişilerin en çok ilgisini 100 yılı aşkın senedir kullanılmayan top mermileri çekmektedir. Bunun dışında top mermisi kovanları ve taşa saplanmış mermiler de ilgi çeken parçalar arasındadır. Müzede yer alan haritalar, silahlar ve kıyafetler ise o dönemin ruhunu en iyi yansıtan eşyalar arasındadır. Müzeye giriş sadece 1 lira olduğu için isteyen herkes rahatlıkla bu müzeyi gezme fırsatı bulabilmektedir. Çanakkale şehitlik turu ile bu müzeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için girişler ücretsizdir.

Savaşın en kanlı noktalarından biri olan Alçıtepe Köyü’nde Salim Mutlu Müzesi dışında şehitlikler de bulunmaktadır. Birçok ünlü şehitlik arasında en bilineni Şahindere Şehitliği’dir. Bu şehitlik, ay ve yıldız oluşturacak şekilde dizayn edilmiştir. Ay figürü oluşturmak için kullanılan toplam kabalak taşı sayısı 132’dir. Son haline 2005 yılında kavuşan Şahindere Şehitliği’nde toplamda 2000 şehidin yattığı bilinmektedir. Yolu Çanakkale’ye düşen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken Alçıtepe Köyü, misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.