Assos, Çanakkale Ayvacık ilçesinin 20km güneyinde bulunan Behramkale Köyünde yer alan antik bir kenttir. Eski çağlarda Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliğine giren Assos Orta Çağ zamanlarında terk edilmiştir ve 1800’lü yıllarda Amerikalı genç bir Arkeoloji mimarı tarafından keşfedilmiştir.

Assos, kente giriş yaptığınızdan itibaren sizi buram buram kokan tarih kalıntılarıyla karşılamaktadır. Özellikle Assos yolunun dağların arasından geçmesi, yol boyunca duraklayıp muhteşem fotoğraflar çekmenize de olanak sağlamaktadır.

Kentin çevresi halen daha görülebilen surlarla çevrilidir. Bu surlar yaklaşık olarak 3500 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindedir. Şehrin iki adet girişi bulunduğundan dolayı bu surlar doğu ve batı surları olarak ikiye ayrılmış konumdadır.

Assos Kenti sadece tarihi bir kent turunun yanı sıra çok keyifli bir tatilin de kapılarını aralamaktadır. Assos Kenti’nin Ege Denizi’ne bakan kısmı tamamiyle dağların arasında tatil yapma imkanı da sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde size bir koy edası yaratan denizi, kaz dağlarının yaratmış olduğu ferahlıkla Assos, en iyi tatil yerleri arasında gösterilmektedir.

Behramkale, Assos’un en gözde duraklarından bir tanesidir. Burada bulunan birbirinden büyük oteller size hem konaklama hem de Ege mutfağının leziz yemeklerinden tatma imkanı sunmaktadır.

Otellerin kendilerine ait alanlarla çevrelediği yerlerde denize girebilmek mümkündür. Denize sıfır olan alanlarda oteller kişi sayınıza göre puf minderler, masa ve şemsiye temin etmektedir. Çocuklarınız deniz içerisinde eğlenirken, sizde eşiniz ve arkadaşlarınızla mükemmel havanın keyfini oteliniz tarafından ikram edilen içecekler ve meyve tabakları ile çıkartabilirsiniz.

Behramkale, Assos içerisinde otellerin yanı sıra oldukça kaliteli restoranlarda bulunmaktadır.  Dilerseniz otelinizde dilerseniz denize terası olan restoranlarda muhteşem bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Assos, her ne kadar Ege yöresine ait yemekler taşımış olsa dahi denizinden çıkan balıkları da oldukça lezizdir. Özellikle akşam yemeklerinde denize terası olan restoranlarda rakı-balık ikilisini denemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Eğer bir dalgıçsanız ve dalış yaparak zıpkınlıkla balık avlamayı da seviyorsanız sizin için en ideal tatil yerlerinden biri de Assos olacaktır. Ancak Behramkale içerisinde zıpkın ile dalış yapmak yasaktır. Bunun için Dutburnu’na gidebilirsiniz. Kayaların arasında oluşan oyuklara çadırlarınızı kurarak, hem dalış yapabilir hem de sessizliğin keyfini çıkartabilirsiniz. Tam dibinizde bulunan Dutburnu Kafe ile ihtiyacınız olan her şeyi karşılayabilmenizde mümkün.

1 Yorum

  1. avatar
    Yayınlanan kişi Feyza| 09/08/2016 |

    Çok güzel bir yazı olmuş. Assos turunuz var mı acaba ?