Ayazma, Çanakkale’nin Kaz Dağı eteklerinde bulunan 10 hektarlık alan içerisinde kurulmuş orman içerisinde dinlenme tesisidir. Özellikle Kaz Dağı’nın içerisinde kurulmuş olması, buraya ayrı bir hava katıyor. Kendinizi tamamiyle dağların arasında, yeşillik ve doğa ile baş başa buluyor ve dağdan gelen doğal suyun oluşturmuş olduğu derenin içerisinde yürüyüş yapabilme imkanı yakalayabiliyorsunuz.

İstanbul’un betonarme yapısından kaçarak kendini yeşilliğe ve doğaya adamak isteyen tatilcilerin ilk olarak uğradığı yer Ayazma’dır. Tam olarak yerinin yerli halk tarafından bilinmesi sayesinde, Çanakkale tarafına gelen tatilcilerin yoğun akınına uğramamaktadır. Bu yüzden buraya giderken mutlaka yanınızda bir adet navigasyon cihazı bulunmalı.

Ayazma tesislerine, Bayramiç’ten sonra 30 kilometre boyunca üzüm, kiraz, elma bahçelerinin arasından geçtiğiniz yollar ile ulaşabilirsiniz. Yol boyunca bahçe sahipleri ile konuşarak göz hakkınız kadar meyve alabilmeniz mümkün. Bahçe sahipleri oldukça anlayışlı ve sevecen kişiler oluyor. Hatta isterseniz kilosuna belirli bir miktar para ödeyerek dalından koparıp meyve toplayabilmenizde mümkün. Böylelikle tüm tatiliniz boyunca size eşlik edecek kadar dalından koparılmış meyveleriniz olmuş oldu.

Ayazma Orman İçi Dinlenme Tesislerine giriş ücreti araba başına 4TL olarak tarifelendirilmektedir. Orman içerisinde ağaçların arasında aracınızı park edebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Hatta özel olarak ayrılan alanlarda öncelikle mangalınızı yapabilir, ardından da dağların arasından akıp gelen kaynak su içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Dağ içerisinden gelen kaynak su, Ayazma tesisleri içerisinde oldukça uzun bir nehir yatağı oluşturmaktadır. Bu yatağın sonunda su birikintilerinden oluşan oldukça büyük bir alan bulunmaktadır. Su biraz soğuk olmasına karşın oldukça ferah ve temizdir. Su birikintisi içerisinde yüzmeniz tamamiyle mümkün. Bu yüzden Ayazma tesislerine giderken mutlaka suya girebilecek kadar hazırlıklı gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Dilerseniz bölge içerisinde bulunan lokantaları da kullanabilirsiniz. Normalde böyle yerlerde bulunan lokantalar pahalı fiyatlar sunsalar dahi Ayazma içerisinde lokantalar oldukça uygun fiyatlarla leziz ürünler sunmaktadır. Bazı lokantalar eti, mangalı ve masayı kendileri temin ederek sizin yerinize mangalınızı yapar ve size servis ederler. Eğer yanınızda mangal tertibatınız bulunmuyorsa, günü birlik bir seyahat için almayı da düşünmüyorsanız mutlaka bu tarz lokantaları kullanabilirsiniz. Böylelikle Ayazma tesislerinin huzurlu ortamında, yemeğinizi doğayla iç içe yiyebilirsiniz.

Assos & Kaz Dağları Turu