Bozcaada, Ege bölgesinde Çanakkale’ye bağlı küçük bir adadır.. Küçük olmasına karşın Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak anılmaktadır. Ada içerisinde yerleşim genellikle adanın kuzey-doğu bölgesinde yer almaktadır. Ada olduğundan dolayı herhangi bir köyü bulunmamaktadır, tek bir merkezi yerleşim yeri bulunmaktadır.

Ada içerisinde coğrafi koşullar oldukça elverişli. Genellikle düzlüklerden oluşan Bozcaada, yerleşim yerinden uzaklaştıkça irili ufaklı tepelere de ev sahipliği yapmaktadır. En yüksek tepe noktası ise 195 metre ile Göztepe’dir.

Bozcaada’ya gidiş için farklı yollar bulunmaktadır. Eğer özel araba ile geliyorsanız Asos üzerinden Çanakkale Boğazını geçmek için farklı rotalar bulunmaktadır. Gelibolu, Lapseki, Kilitbahir noktalarından arabalı vapur ile boğazı geçebilirsiniz. Ardından Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek Bozcaada’ya hareket eden feribotlara ulaşabilirsiniz. Eğer özel arabanız bulunmuyor ise İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden Bozcaadaya yazın düzenli olarak seferler düzenlenmektedir. Uçak aracılığı ile gelmek istiyorsanız Bozcaada’ya yakın olan tek havalimanı Çanakkale Havaalanıdır. Çanakkale Havaalanı içerisinde indikten sonra, merkeze taksiyle giderek buradan saat başı kalkan Bozcaada minibüslerine binebilirsiniz.

Ada içerisinde araç trafiğe tamamiyle kapalıdır. Bu yüzden Bozcaadaya girdikten sonra belediyenin otoparklarına aracınızı park etmek zorundasınız. Ada içerisinde sadece motorsiklet, minibüs ve taksiler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bozcaada’nın en önemli özelliklerinden biri de tertemiz denize ve koylara sahip olmasıdır. Denizi kimi zaman çok sıcak olmasa dahi farklı dönemlerde ılık bir su halini alabildiği de olmaktadır.

Adanın en önemli plajı ise Ayazma Plajı’dır. Plajın tertemiz olan kumsalı ve tamamiyle berrak denizi ile oldukça etkileyici bir manzaraya sahiptir. Bölge halkı Ada’yı kirletmemek için oldukça tedbirli ve dikkatli. Bu yüzden bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Adanın en avantajlı yanlarından biri de en rüzgarlı havalarda dahi denize girilebilecek sakin koyların olması. Denize gitmeden önce o gün ki rüzgar tahminlere bakarak, birbirinden farklı koylardan birine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Kuzey kısmında bulunan koylara ulaşım her ne kadar kolay olsa da Güney kısmında olan koylara gidebilmeniz için taksi kullanmanız gerekmektedir.

Ada içerisinde oldukça fazla aktivite bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni ise Bozcaada içerisinde alacağınız şarap dersleridir. Bunun yanında ise tekne turu, dalış, yürüyüş ve bisiklet, at binme ve cam atölyesi gibi farklı alanlarda farklı aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Bozcaada Turu