Assos Gezilecek Yerler

Assos, Çanakkale’nin 20km güneyinde bulunan Behramkale Köyünde yer alan antik bir kenttir. Eski çağlarda Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliğine giren Assos Orta Çağ zamanlarında terk edilmiştir ve 1800’lü yıllarda Amerikalı genç bir Arkeoloji mimarı tarafından keşfedilmiştir.

Assos, kente giriş yaptığınızdan itibaren sizi buram buram kokan tarih kalıntılarıyla karşılamaktadır. Özellikle Assos yolunun dağların arasından geçmesi, yol boyunca duraklayıp muhteşem fotoğraflar çekmenize de olanak sağlamaktadır.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada, Ege bölgesinde Çanakkale’ye bağlı küçük bir adadır.. Küçük olmasına karşın Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak anılmaktadır. Ada içerisinde yerleşim genellikle adanın kuzey-doğu bölgesinde yer almaktadır. Ada olduğundan dolayı herhangi bir köyü bulunmamaktadır, tek bir merkezi yerleşim yeri bulunmaktadır.

Ada içerisinde coğrafi koşullar oldukça elverişli. Genellikle düzlüklerden oluşan Bozcaada, yerleşim yerinden uzaklaştıkça irili ufaklı tepelere de ev sahipliği yapmaktadır. En yüksek tepe noktası ise 195 metre ile Göztepe’dir.

Çanakkale şehitlik turu

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale adını I.Dünya Savaşı esnasında kahraman Türk askerlerin itilaf devletirinin askerlerini geçirmeyerek “Çanakkale Geçilmez” sloganı ile tanınmaktadır. Kentin her yerinde görebileceğiniz bu slogan, Çanakkale’nin resmi simgesidir denilebilir.

Çanakkale’nin eski merkezi Biga olarak anılmaktadır. Biga içerisinde Atatürk’ün kalmış olduğu evi ve farklı müzeleri görebilmeniz mümkündür.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık, Ege Bölgesin de bulunan Balıkesir’in en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Akdeniz bölgesinden sonra Türkiye’nin en önemli turizm şehirleri arasında gelmektedir. Kışları nüfusu oldukça kalabalık bir kasaba iken yazları turizmin etkisiyle birlikte nüfusu küçük illerin nüfusundan daha fazla olabilmektedir. Ayrıca tarih içerisinde çeşitli uygarlıklara sahiplik yapmış olması, günümüzde hala daha etkisini göstermektedir.

Ayvalık, özellikle sarımsaklı plajı ile tanınmaktadır. Plaja yakın binlerce otel, 5 yıldızlı bir tatilin kapılarını sizin için aralamaktadır. Eğer otel içerisinde konaklamak istemiyorsanız, plaja yakın kiralık evlerde bulunmaktadır. Otellerden daha hesaplı olan bu evler, Ayvalık ekonomisinin en önemli gelir kalemlerinden bir tanesidir.

Dur Yolcu

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu, Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında uzayarak genişleyen antik bir yarım adadır. Antik zamanlarda ki ismi ise Khersonesos olarak anılmaktadır.

Gelibolu’nun coğrafi anlamda en dikkat çeken özelliği ise Türkiye’nin kuzey batısında yer alması ve aynı zamanda Avrupa Kıtası’nın son kara parçasıdır. Böylece jeopolitik konumu da oldukça Avrupa için önemli bir yer arz eder. Ayrıca Çanakkale Boğazı’nın Marmara Denizin’e açıldığı nokta da yer almaktadır.

Ayazma Gezilecek Yerler

Ayazma, Çanakkale’nin Kaz Dağı eteklerinde bulunan 10 hektarlık alan içerisinde kurulmuş orman içerisinde dinlenme tesisidir. Özellikle Kaz Dağı’nın içerisinde kurulmuş olması, buraya ayrı bir hava katıyor.

Kendinizi tamamiyle dağların arasında, yeşillik ve doğa ile baş başa buluyor ve dağdan gelen doğal suyun oluşturmuş olduğu derenin içerisinde yürüyüş yapabilme imkanı yakalayabiliyorsunuz.

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları, büyüleyici görkemliliği ile bir çok efsaneyle beraber Türkiye’nin doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. 1800 metre yüksekliğe sahip olan Kaz Dağları, Edremit Körfezini tamamiyle kaplamaktadır. Marmara ile Ege Bölgesini ayıran en yüksek dağlarından biridir. Kaz Dağı içerisinde bulunan ormanlar, Ege bölgesi için taze oksijen sağlamaktadır.

Kazdağı içerisinde binlerce vadi ve kanyonlara sahiptir. Yurtdışından dağ sporlarına meraklı olan çoğu turistin ilk durağı Kaz Dağlarıdır. İçerisinde bulundurduğu kanyonları ve derin vadileri incelemek isteyen turistler, buraya akın etmektedir.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada, Çanakkale iline bağlı olan oldukça büyük bir ilçedir. Yerleşim alanı olarak genellikle ilçe merkezi dışında 12 adet köye dağılmış durumdadır. Adaya ulaşım sadece deniz yoluyla sağlanmaktadır ancak ada içerisinde her türlü ulaşım aracı kullanımı serbest durumdadır.

Gökçeada’nın içerisinde Türkiye’nin en temiz denizlerine girme imkanınız bulunmaktadır. Özellikle dalış yapanlar için oldukça idealdir. Su altı dalışı yapmayı planları ise oldukça zengin bir su altı yaşamı beklemektedir. Adanın her yanının denizlerle kaplı olmasından dolayı, koylara ulaşımı da oldukça rahattır.

Geyikli Gezilecek Yerler

Geyikli, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı olan küçük bir beldedir. Çanakkale’ye yaklaşık olarak 60 kilometre, Ezine’ye ise 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. En önemli özelliklerinden biri ise herşeyin tam ortasında olmasıdır. Batısında Ege Denizi, Kuzeyinde Bozköy ve Çamova köyleri bulunmaktadır. Bozcaada ile olan bağlantısı ise iskelesinden kalkan arabalı vapur seferleri ile sağlanmaktadır.

Yöre içerisinde tarım oldukça yaygın olmakla beraber, zeytincilik ise hat safhadadır. Yaz aylarında her ne kadar sıcak olsa dahi, nem olmayışından dolayı bunaltmayan ferah bir havası bulunmaktadır. Kaz dağlarına yakınlığı sayesinde kendinizi bol oksijenli, devamlı bir esintisinin ortasında bulabilmeniz mümkün.

TruvaAntikKenti

Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Truva Antik Kenti, Kaz Dağı’nın eteklerinde ve Çanakkale il sınırları içerisinde yer alır. Tarihi bir kent olarak anılan Truva Antik Kenti ayrıca Truva Atı olayının yaşandığı kenttir. Alman bir arkeolog tarafından keşfedilen antik kent, keşfedilmesinin ardından çıkan eserlerin çoğu Türkiye, Almanya ve Rusya’dadır.

Tarihte ilk olarak Efes ve Milet kentlerine benzer şekilde denize yakın olarak kurulan Truva Antik Kenti, döneminde Çanakkale Boğazı üzerinde bir liman görevi görmek üzere kurulmuştur. Zaman içerisinde kent kıyılarına taşınan alüvyonlar sayesinde denizden uzaklaşmaya başlamış ve yaşanan savaş sonucu işgal edilemeyip terk edilmiştir.