Çanakkale adını I.Dünya Savaşı esnasında kahraman Türk askerlerin itilaf devletirinin askerlerini geçirmeyerek “Çanakkale Geçilmez” sloganı ile tanınmaktadır. Kentin her yerinde görebileceğiniz bu slogan, Çanakkale’nin resmi simgesidir denilebilir.

Çanakkale’nin eski merkezi Biga olarak anılmaktadır. Biga içerisinde Atatürk’ün kalmış olduğu evi ve farklı müzeleri görebilmeniz mümkündür. Cumhuriyet Dönemin’den sonra kazanılmış olan şanlı başarıların ardından ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak belirlenmiştir. Biga ise eski güzelliğinde köy ve tarih kokan havasıyla kalmıştır.

Merkezin en önemli ziyaret noktalarından biri ise Çanakkale Şehitliği’dir. Oldukça büyük bir Şehitlik Abidesine sahiplik yapan Çanakkale Şehitliği, savaşın o dönemde bıraktığı izleri tamamiyle yansıtmaktadır. Atatürk’ün savaşmış olduğu cepheler o günden itibaren korunarak, müzeleştirilmiştir. Gizli geçitlerin ilk gün ki halini koruması ise, kendinizi dönem içerisinde hissetmeniz gayet mümkün. Müzelerin içerisinde o dönemde kullanılan silahlar, mermiler, asker kıyafetleri ve hatta kıyafetlerde bulunan düğmeleri dahi incelemek mümkün. Ancak müze içerisinde resim çekilmesi maalesef yasak.

Çanakkale hem tarihi alanlarına hem de eğitim alanlarına büyük ev sahipliği sağlamaktadır. Çanakkale içerisinde bulunan Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ), Türkiye’nin en köklü ve en iyi devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır. Oldukça büyük bir kampüse sahip olan ÇOMÜ, öğrencilerine Çanakkale içerisinde keyifli bir eğitim hayatı sunmaktadır. Özellikle tatil beldelerine yakın olması, öğrenciler için uygun ve hesapları tatil fırsatları oluşturmaktadır.

Çanakkale Merkez bölgesinde turizm özellikle Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti üzerine odaklıdır. Çanakkale Merkez içerisinde 5 yıldızlı olarak sadece bir adet otel hizmet sağlamaktadır.

Merkez içerisinde birbirinden farklı kültürlerin mimarı yapısını görebilmeniz mümkündür. Çanakkale’nin en sevilen yanlarından birisi ise geniş kaldırımlara, temiz caddelere ve bakımlı binalara ev sahipliği yapmasıdır. Bu sayede Türkiye’nin her iline örnek il olarak gösterilmektedir.

Çanakkale Merkezi içerisinde yaygın olarak bulabileceğiniz ürünler ise şarap, zeytin, peynir helvası(höşmerim) ve keşkektir. İl’in en önemli gelir kaynaklarından olan bu ürünler, sanayileşme yoluyla değil yerel halkın kendi imalatı ile üretilmektedir. İmal edilen ürünler tamamiyle doğaldır böylelikle bölgeye gelen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Çanakkale Merkez Gezilecek Görülecek Yerler

çanakkalekordon

Çanakkale ülkemizin kahramanlık destanının yazıldığı şehir olduğu için Türk milleti için önemli tarih şehridir. Bu nedenle de Çanakkale turları denildiğinde ilk olarak akıllara savaş alanları ve şehitlikler gelmekte, il sınırlarında en çok ziyaretçi çeken alanlar da doğal olarak buralar olmaktadır. Ancak, Çanakkale yaşayan bir şehirdir ve ziyaretçilerin şehir merkezinde de kültür, tarih ve eğlence dolu gezintiler yapmaları mümkündür. Çanakkale merkezde neler yapılır, nereler gezilir? Sizlere rehberlik edecek bu yazımızı hazırladık.

Çanakkale Merkez Tarihi Yerler

Çanakkale merkezde sizleri tüm heybetiyle karşılayan iki tarihi yapı ‘Aynalı Çarşı’ ve ‘Saat Kulesi’dir. Şehrin simgesi ve slüeti haline gelen saat kulesi merkezde ziyaretçileri ilk karşılayan yapıdır. 5 katlı kare prizma şeklindeki yapı şehir merkezinde yer alan İskele’ye sadece 50 metre yürüme mesafesindedir. Çeşme ve kitabesi de bulunan kule II. Abdülhamit zamanı eserlerinden olmakla birlikte şehirde aynı döneme ait bir de kapalı çarşı meşhur ‘Aynalı Çarşı’ yer almaktadır. Aynalı Çarşı Çanakkale tarihinde neredeyse her dönemde yerini almıştır. Çanakkale turları kapsamındaki şehir gezilerinde çarşıya hem tarihi dokusunu görmek hem de hediyelik eşya alışverişi için mutlaka uğramalısınız.

Çanakkale Merkez Kültürel Yerler

Çanakkale’nin savaşla ilgili alanları dışında kültürel yapısını oluşturan en önemli yerleri merkezde yer alan Deniz Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Kent Müzesi Arşivi’dir. Çanakkale’nin prehistorik dönemlerden kalma eserlerini ve kültürel zenginliğini görmek için Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz. Atatürk Caddesi’nde yer alan müzede sanat ve kültürel eserler bulunmaktadır. Aynı şekilde Çanakkale’nin tarihten bu yana ortak mirasına ait belge, sanat eseri ve fotoğraflarını görmek isteyenlerin en önemli uğrak yeri Kent Müzesi Arşivi’dir. Müzeyi gezdikten sonra bünyesinde bulunan dükkandan burada yer alan eserlerin minyatürlerini satın almayı unutmayın. Son olarak 1915 deniz savaşına ait detayları merak edenlerin Deniz Müzesi’ni gezmeleri özellikle Nusret Mayın Gemisi’nin birebir ölçüdeki maketini de burada görmelerini öneririz.

Çanakkale Eğlence Hayatı

Çanakkale denildiğinde ilk akla gelen kültür ve tarih olsa da şehir merkezinde ziyaretçilerin eğlenmesini sağlayacak mekânlar da bulunmaktadır. Gündüz yaptığınız gezilerin ardından akşam bir şeyler içip eğlenmek isteyenlerin uğrak noktası rock ve canlı müzik yapan mekânlar olmaktadır. Restoran statüsündeki birçok mekânda müzikli eğlenceler düzenlenmesi kafa dinlemek isteyenler için güzel hizmet vermektedir. Çanakkale turları’ndan arta kalan zamanlarda şehrin yaşayan yönünü de deneyimlemenizi öneririz.

Çanakkale’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Çanakkale Turlarını Gör