namazgah tabyası

Çanakkale Namazgah Tabyası

Çanakkale şehitlik turu sırasında ziyaret edilen ve gezginlerin meraklanmasına neden olan yerlerden biridir Namazgah Tabyası. Ziyaretçilerin meraklanmasının sebebi buraya “Namazgah” isminin verilmesidir. Çanakkale Savaşı sırasında en korunaklı yerlerden biri olması ve diğer tabyaların merkezinde kalması sebebiyle namazlar çoğu zaman burada kılınmıştır. Buraya Namazgah Tabyası denilmesinin sebebi de budur. Ayrıca bu bölge Rumeli Aziziye Tabyası olarak da bilinmektedir.

Çanakkale Savaşı sırasından bulunduğu konumdan dolayı geri planda kalan ve etkinlik gösteremeyen Namazgah Tabyası, buna rağmen boğazdaki ana savunma birimlerinden biri olarak nitelendirilmiştir. Bu tabya 2. Ağır Topçu Taburu’nun tam olarak merkezinde bulunmaktadır. Ayrıca 4. Ağır Topçu Alayı’na bağlı olan Namazgah Tabyası, on altı tane kıyı topu bulunmaktaydı. Bu tabyada bulunan toplardan iki tanesi uçaksavar topu, geri kalanı ise kısa menzilli toplardır.

Namazgah Tabyası’nı ziyaret etmek isteyen turistler Çanakkale şehitlik turu aracılığıyla bu isteklerini gerçekleştirebilmektedir. Tur kapsamında yerli veya yabancı turistler, Kilitbahir sahiline ulaştıktan sonra karayolunu takip ettiklerinde bu bölgeye rahatlıkla ulaşabilir. Tabyaya ulaşan ziyaretçiler bölgede bulunan tarihi bölgeleri ve eserleri rehberler eşliğinde inceleyebilmektedir. Özellikle tabya bonetler ve maketler, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Tabya Bonet

Fransızca kökenli olan “bonet” kelimesinin dilimizdeki karşılığı “şapka”dır. Bölgede bulunan yapılar şapkaya benzedikleri için “tabya bonet” ismini almışlardır. Tabya bonetlerin kullanım amaçları arasında kamufle olmak ve cephanelerin muhafaza edilmesi yer almaktadır. Üstleri topraktan oluşan bu yapıların geniş duvarları bulunmaktadır. Yapıların üstlerinin toprakla kaplanmasının sebebi kamufle olmak ve herhangi bir saldırıda oluşacak zararı azaltmaktır.

Maket

Çanakkale şehitlik turu kapsamında ziyaretçilerle birlikte Namazgah Tabyası gezilmektedir. Tabyanın içinde, girişin sol tarafında bölgenin maketi bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu maketi de ziyaret edebilmektedir.

Namazgah Tabyası Müzesi

namazgah tabyası

Namazgah Tabyası’nın girişinin tam karşısında müzeye giriş bulunmaktadır. Girişin hemen sağ tarafında ise gişe konumlandırılmıştır. Gişe bölümüne gerekli ücret ödendikten sonra genişçe bir alana kurulmuş olan müzedeki, fotoğraflara, eserlere, hatıralara, ses ve video odalarına, maketlere, slayt gösterilerine ve savaş sırasında darbe alan bir bölüme ulaşılabilmektedir.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.