Çanakkale Şehitlikleri Nerededir? Nasıl Gidilir?

banner

Çanakkale’nin en çok ziyaretçi çeken yerleri şüphesiz ki bağımsızlığımızın simgesi haline gelen savaş alanları ve Çanakkale Şehitlikleri’dir. Bahsedilen ünlü şehitlikler genel olarak Gelibolu Yarımadası’nda yer almakta olup yılda milyonlarca hem yerli hem de yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tüm dünya ve ülkemiz için tarihi bakımdan oldukça önemli bir yer olan Çanakkale ziyaretçilerinin dışında online ortamda da aranarak bilgi alınmaktadır. Çanakkale’yi ziyaret etmek istedikleri için bilgi almak amaçlı arama motorlarında arama yapanların doğru bilgiye ulaşması için hazırlanmış bu yazımızda Çanakkale Şehitlikleri nerede? Ziyaret etmek isteyen nasıl ulaşabilir? Detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Çanakkale Şehitlikleri Nerede Yer Alır?

Çanakkale’ye kültürel bir ziyaret yapacak olanların internet ortamında en çok arama yaptıkları konu Çanakkale Şehitlikleri nerede? sorusudur. İnternet sitelerinde bu konuyla ilgili birçok yanıt bulunsa da tam bilgi veren, soru işaretlerini aydınlatan bir sayfayı bulmak çok nadirdir. Genellikle şehitliklerle ilgili oluşturulmuş sayfalarda şehitliklerin Gelibolu Yarımadasında yer aldığından ya da daha yüzeysel olarak Şehitler Abidesi’nin yerinden bahsedilmektedir. Bu şekilde ya yüzeysel bilgi veren ya da kısıtlı açıklamalarda bulunan siteler okuyucuyu yanıltmakta ve ayrıntılı bilgi almalarına engel olmaktadır.

Peki, sorunun tam cevabı nedir? Hemen açıklayalım. Çanakkale Şehitlikleri’nin ziyaret etmek için şehrimize gelenlerin aklına doğrudan Şehitler Anıtı gelmektedir. Çünkü daha önce hem broşürlerle hem de online olarak bu anıt daha çok tanıtılmış hatta şehitlik turlarının simgesi haline gelmiştir. Gerçek ise farklıdır, çünkü Çanakkale’de hem yerli hem de yabancı mezarlıklardan oluşan yüzün üzerinde şehitlik ve anıt mezarlık bulunmaktadır.

Diğer yandan, Gelibolu Yarımadası tanımlaması konusuna açıklık getirmek gerekirse, bu bölgede altyapı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle ziyarete açık şehitlikler yer almaktadır. Hal böyle olunca da insanların aklına doğrudan ziyaret edebilecekleri Arıburun ve Seddülbahir mevkiindeki şehitlikler gelmekte, çoğu kişi şehitliklerin Gelibolu Yarımadası’yla sınırlı olduğunu düşünmektedir. Oysa ki, Çanakkale Şehitlikleri oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Çanakkale ili sınırları içine yayılmış olarak bulunan önemli şehitlikleri sıralayacak olursak;

 • Hastane Bayırı Şehitliği: İl merkezinde yer alan Hastane Bayırı bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgeden eskiden hastane bulunduğu için hem bölgeye hem de şehitliğe bu isim verilmiştir.
 • Hasan Mevsuf Şehitliği: Çanakkale ilinde Dardanos bölgesinde yer almaktadır.
 • Kumkale Şehitliği: Adı üzerinde Kumkale bölgesinde bulunmaktadır.
 • Lapseki Şehitliği: Adından da anlaşıldığı gibi Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde yer almaktadır.

Çanakkale Şehitlikleri’nın bulunduğu alanın tanımlaması yapılacak olursa, en doğru yer tanımı Hastane Bölgesi ve Çanakkale Savaşı sırasında kullanılan muharebe alanları şeklinde olacaktır.

Aklınıza bu tüm ile yayılmış halde bulunan ve hepsinin birbirinden acıklı ve kahramanlıklarla dolu hikâyesi olan tüm şehitlikleri gezmek mümkün müdür sorusunun geldiğini tahmin etmek zor değil. Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır aslında… Eğer çok vaktiniz ve ulaşım problemini halledeceğiniz ulaşım imkânlarınız varsa elbette ki, hepsini görme imkanınız bulunmaktadır. Örneğin, ulaşım problemi nedeniyle tur kapsamından çıkarılan hem muharebe hem de içinde bulundurduğu savaş eserleri bakımından çok önemli olan Anafarta’lar Ovası’nı imkânınız varsa mutlaka görmenizi öneririz. Ancak, imkanlarınız kısıtlı ve bir Çanakkale Şehitlikleri turu kapsamında bölgeyi gezmek zorundaysanız şehrin Güney ve Kuzey alanlarında gezebileceğinizi belirtmek isteriz.

En çok ziyaret edilen ve dolayısıyla en bilinen şehitliklerin yer aldığı Gelibolu Yarımadası Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunmaktadır. Özellikle görülmesi gereken önemli şehitlik ve savaş alanlarının bir kısmı da Eceabat ilçesi sınırları içindedir. Özetlemek gerekirse, Çanakkale Şehitlikleri il sınırlarının içerisinde yayılmış olup ulaşım açısından en kolayı Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret etmektir. En büyük şehitlik ve anıtların yer aldığı hat Settülbahir – Arıburun güzergahında yer almaktadır.

Çanakkale Şehitlikleri’ne Nasıl Gidilir?

conkbayırı

conkbayırı

Yazımızın ilk bölümünde açıklık getirdiğimiz üzere Çanakkale Şehitlikleri’nin il sınırları içinde dağınık bir yerleşim göstermesi nedeniyle özel noktaları ziyaret etmeyi planlıyorsanız sorularınız ve yol tarifi için yazı altında bulunan yorum kısmını kullanarak bizlere ulaşabilir, sorularınızı iletebilirsiniz. Bizim yazımızın bu bölümünde Çanakkale Şehitlikleri’ne nasıl gidilir? Sorusuna cevabımız tur gezi güzergâhı üzerindeki hatta yer alan şehitlikler için verilmektedir.

Tur kapsamındaki Gelibolu Yarımadası bölgesindeki şehitliklere ulaşmak için bireysel yolculuk yapacaklar her türlü ulaşım aracını kullanabilmektedir. Çanakkale’nin Avrupa’daki topraklarında yer alan Gelibolu’ya toplu taşıma halindeki ulaşım ise ancak kara yoluyla yapılabilmektedir. Tabi ki, bölgeye ulaşımda hangi yönden geleceğiniz de büyük önem taşımaktadır.

Kara Yoluyla Ulaşım:

Avrupa ülkelerinden ya da İstanbul istikametinden Çanakkale’ye gelenlerin öncelikle Eceabat’a ulaşmaları gerekmektedir. Eceabat’a vardıktan sonra sahil şeridinden giden yoldan güzergahı takip edip Kilitbahir Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin Anadolu topraklarında yer alan illerinden şehrimize gelecek ziyaretçilerin ise Kilitbahir’e ulaşmaları daha kolay olacağından burada gezdikten sonra isterlerse Avrupa yakasında Eceabat’a geçmeleri daha mantıklıdır. Kilitbahir’e ulaşmak için karayolunu takip ederek geçmek bir boğaz köprüsü olmadığından mümkün değildir. Bu nedenle Kilitbahir’e ulaşmak için arabalı feribot hattını kullanmak gerektiğini de ayrıca belirtmek gerekmektedir. Şehir merkezinde Kilitbahir yönüne giden feribotlar iskeleden sefer yapmaktadır. Bu feribotlara aracınızla birlikte binebilirsiniz.

Kara yolunu kullanan ziyaretçilerin Çanakkale’de yol bulmaları oldukça kolaydır. Bunun en önemli nedeni şehirde tabela sisteminin kullanışlı bir şekilde kurulmuş olması ve tek yönü kullanıp bir daire çizildiğinde yarımadanın tümünün gezilebilir olmasıdır.

Deniz Yoluyla Ulaşım:

Her ne kadar Çanakkale’de şehirlerarası feribot seferleri bulunmasa ve deniz yolu ulaşımı sadece il sınırları içinde gerçekleştiriliyor olsa da yazımızın deniz yolu ulaşımı bölümü son yıllarda artan tekne turları için önemli bilgiler vermek için oluşturulmuştur. Tekne turlarıyla Çanakkale seyahati kavramı son zamanlarda ortaya çıkmış olsa da tekne seyahati yapan ziyaretçi sayısı oldukça artmıştır.

Tekne turu sırasında Çanakkale’ye uğrayıp ziyaret etmek niyetiniz varsa şehir merkezindeki Çanakkale Yat Limanı’na ya da Seddülbahir ve Kabatepe Limanları’na yanaşabilirsiniz. Hangi limana yanaşacağınız konusu hangi yönden geldiğinize ve liman yönetiminden aldığınız gerekli izinlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer şehir merkezinde bir tur bularak ya da özel araç kiralayarak şehri ziyaret niyetindeyseniz merkez Çanakkale Yat Limanı’na, ticari taksi ya da transfer hizmeti düşünüyorsanız Kabatepe ya da Seddülbahir Limanı’na ulaşmanızı önermekteyiz.

Hava Yoluyla Ulaşım:

Özel uçağı ya da hava taşıtı olmayanlar için ilimize doğrudan bir hava ulaşımı bulunmamaktadır. Sadece tarifeli uçak seferleri kapsamında haftanın belirli günlerinde Çanakkale – Ankara, Çanakkale – İstanbul istikametinde seferler yapılmaktadır. Ankara ve İstanbul’dan ilimize gelenler şehir merkezindeki havalimanına inmekte ve buraya geldikten sonra da yine kara yolunu tercih etmek zorunda kalmaktadır. Tur, araç kiralama, transfer ya da hangi toplu taşıma aracını seçeceğinize size kalmıştır. Kara yolu ulaşımı anlamında zengin bir çeşitlilik bulabilirsiniz.

Özel hava aracı olanlar için Gelibolu Yarımadası içinde herhangi bir havaalanı ya da iniş pistinin olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Helikopterler için gerekli iniş pistleri ise Morto Koyu ve Çanakkale Şehitler Abidesi içinde bulunmaktadır. Bir diğer hava yolu iniş seçeneği de Anzak Tören Alanı’dır. Buraya inişler özel izin gerektirdiği için fazla kolay değildir, bu nedenle de fazla tercih edilmemektedir.

Çanakkale Şehitlikleri Nasıl Gezilir?

Şahindere şehitliği

Şahindere şehitliği

Çanakkale Şehitlikleri nasıl gezilir sorusuna birkaç farklı açıdan konu ele alınarak farklı cevaplar verilebilmektedir. Farklı şartlarda Çanakkale’yi gezecekler için tüm ihtimalleri değerlendirerek bu konuyu sizler için açıklayalım.

İlk olarak şehitlikleri ziyaret etmek için sadece birkaç saatlik vakti olanlar ve bu nedenle fazla detaylı gezme imkânı olmayanlar için Çanakkale Şahitlikleri’ne nasıl gidilir? başlığında verdiğimiz bilgileri ve haritayı kullanarak kendilerinin gezmesini önermekteyiz. Eğer bireysel aracınız varsa bu dar vakti fazla kafanızı karıştırmadan önemli şehitlikleri gezerek kendi kendinize değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

Diğer yandan, detaylı bir gezi düşünenler ve geniş zamanı olanlar için zamanlarını dolu dolu geçirmeleri, ziyaret ettikleri yerler hakkında detaylı bilgiler almaları için profesyonel destek almalarını önermekteyiz. Profesyonel destek almak için gezi gruplarına dahi olabileceğiniz gibi bir tur şirketiyle anlaşmanız da mümkündür. Çanakkale’de yıl boyunca birçok yerel tur firmasının her gün farklı turlar düzenlenmesi şehrin turizm yönünden en çok beğenilen özelliklerindendir.

Çanakkale Şehitlikleri için düzenlenen gezilere ziyaretçiler genelde 1 günlük vakitler ayırmaktadır. Bazı kişiler kendileri gezmeyi tercih etse de bireysel gezmenin aşağıda sıraladığımız sorunları nedeniyle çoğu kişi turlara katılmaktadır;

 • Çanakkale Şehitlikleri ne kadar sürede gezilir, vaktimi verimli kullanmak için nasıl bir sıralama yapmalıyım? sorunu.
 • Doğru tarihi bilgiye heyecan verici bir anlatımla ulaşamama sorunu
 • Çanakkale’ye uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından ulaştığınızda bir de gezerken araba kullanmak istememe.

Siz de yukarıdaki sorunlardan yakınıyor ya da bu dezavantajlı durumlar sizi düşündürüyorsa bir tura katılarak gezinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Fazla katılım gören Çanakkale Turları, toplam rehber de dahil hizmet bedelinin katılımcı sayısına bölünmesiyle kişi başına ödendiği için oldukça ekonomik olmaktadır.

Çanakkale Şehitlikleri ve özellikle de savaş alanları gezilirken en önemli konu tarihinin ve yaşanan olayların ziyaretçiler tarafından anlaşılmasıdır. Bu nedenle de Çanakkale gezisinin en önemli unsuru rehberlik hizmetidir. Her gün bu işin içinde olan ve yıllardır hizmet veren, konunun ihtisasını yapmış kişilerin dahi yeni keşfettiği ve aktardığı güzellikler varken, rehbersiz gezmenin ne kadar sığ kalacağını tahmin etmeniz zor olmamaktadır.

Bu yazımızda sizlere Çanakkale ziyaretçilerinin en çok merak ettikleri sorulara en samimi ve doğru şekilde cevaplar vererek yardımcı olmaya çalıştık. Yazıyı okuduktan sonra hala soru işaretleriniz varsa yazı altındaki yorum kısmından sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

13 yorum

 1. avatar
  Yayınlanan kişi Günay| 04/08/2019 |Cevapla

  Ben balikesirdene Çanakkaleye geldiğimde tam olarak nereye gelmeliyim?eceabata mı?kendi aracım la geleceğim. Sehitlik yerlerini felan hepsini görmek istiyorum. Vapura binmeden aracım la nasıl nerden nereye gidebilirim ayrıntılı şekilde bilgi verir misiniz

  • avatar
   Yayınlanan kişi C. İlter Özer| 04/08/2019 |Cevapla

   Merhaba Günbay bey. Bahsedilen şehitlikler Gelibolu yarımadasında yer almakta ve 130 kilometre karelik bir alanı kapsamaktadır. Çanakkale Şehitlikleri’nin ziyaret etmek için şehrimize gelenlerin aklına doğrudan Şehitler Anıtı gelmektedir. Çünkü daha önceden bu anıt tanıtılmış hatta şehitliğin simgesi haline gelmiştir. Gerçek ise farklıdır, çünkü Çanakkale’de hem yerli hem de yabancı mezarlıklardan oluşan yüzün üzerinde şehitlik ve anıt mezarlık bulunmaktadır.

   Çanakkale Şehitlikleri ve özellikle de savaş alanları gezilirken en önemli konu tarihinin ve yaşanan olayların ziyaretçiler tarafından anlaşılmasıdır. Bu nedenle de gezinin en önemli unsuru rehberlik hizmetidir. Her gün bu işin içinde olan ve yıllardır hizmet veren, konunun ihtisasını yapmış kişilerin dahi yeni keşfettiği ve aktardığı güzellikler varken, rehbersiz gezmek biraz anlaşılmaz olacaktır.

   Sorunuzun cevabı evet, ecebata geçmeniz gerekmektedir.

 2. avatar
  Yayınlanan kişi Pelin Olcay| 08/02/2019 |Cevapla

  Çok teşekkür ederim yazınız bana çok faydası oldu kesinlikle turla beraber gitmeliyim

 3. avatar
  Yayınlanan kişi Faruk Çirasun| 25/07/2018 |Cevapla

  Merhaba daha yazıyı okurken diken diken oldum. Tarih bilgim yeterli. Buna rağmen rehber alsammı. Bide çanakkalede kalaçak otel. Umarım Bayramda sıkıntı olmaz.
  Yazının oldukça yararlı oldu.

  • avatar
   Yayınlanan kişi ilter özer| 27/07/2018 |Cevapla

   Merhaba Faruk bey. Şehitlikleri gezerken Profesyonel rehberlik hizmeti almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hem Gelibolu yarımadasındaki rotanızı çizmesi açısından hem de anlatım açısından kesinlikle faydasını göreceksiniz. Teşekkür ederiz.

 4. avatar
  Yayınlanan kişi mehmet| 21/07/2018 |Cevapla

  rehbersiz gezmenin bi anlamı yok

 5. avatar
  Yayınlanan kişi Büşra| 18/07/2017 |Cevapla

  Çanakkale gerçekten eşsiz bir şehir.Sanırım bu yazki rotamız belli oldu! Yazı için teşekkürler ?

 6. avatar
  Yayınlanan kişi Feyza| 17/06/2017 |Cevapla

  Merhaba, istanbuldan çanakkale şehitliklerine ziyarete geliyoruz. Bayramda çanakkale turlarınıza katılmak isteriz.

 7. avatar
  Yayınlanan kişi Serap| 10/06/2017 |Cevapla

  Teşekkürler çok güzel bir yazı.

 8. avatar
  Yayınlanan kişi Murat| 30/05/2017 |Cevapla

  Merhaba İstanbul’dan geliyoruz, Çanakkale’de nerede konaklayabiliriz ? Teşekkürler.

  • avatar
   Yayınlanan kişi ilter özer| 30/05/2017 |Cevapla

   Merhaba Murat Bey, dilerseniz Çanakkale Otelleri ile ilgili yazdığımız makaleye bakabilirsiniz veya Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için bize ulaşabilirsiniz. Telefon: 0554 842 08 86

 9. avatar
  Yayınlanan kişi Fatma| 29/05/2017 |Cevapla

  Harika bilgilenidirici bir yazı olmuş, teşekkürler yoldayız.

 10. avatar
  Yayınlanan kişi Ayşenur| 24/05/2017 |Cevapla

  Çooook teşekkür ederim, detaylı bir yazı olmuş haftaya geliyoruz :))

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.