Çanakkale’de yapılacak çok şey var bunu 10 maddeye indirmek gerçekten zor. Biz yine de bunları Çanakkale’de görülmesi gereken 10 yer başlığında sizin için derledik. Sizin için hazırladığımız rehber sayesinde Çanakkale seyahatinize başlamadan önce artık bakabileceğiniz bir rehber var. Eğer siz de Çanakkale‘ye bir seyahat planlıyorsanız bu listeye baktığınızdan emin olun.

Aynalı Çarşı

Çanakkale’de görülmesi gereken yerlerden biri de Aynalı Çarşı. “Çanakkale içinde Aynalı Çarşı” deyince duygulanmamak elde değil. Değişik ve hesaplı hediyelik veya hatıralık ürünler bulabilileceğiniz bu yerde gezerken 100 yıl önce yaşayan ve yaşananları hatırlama ve düşünmeye başlayacaksınız.

arkeoloji müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale de bulunan antik kentlerden ve çevresinden gelen eserler kronolojik sıra gözetilerek sergilenmektedir. Çanakkale’de Müzecilik faaliyetleri Atatürk’ün zamanında başlamıştır. 1936’da Zafer Meydanında tarihi mermer ve taş eserler toplanması ile başlanılmış, 1965 yılında ise yine aynı meydan da bulunan kilisenin ek binasında Müze Müdürlüğü kurulmuştur. Yazın sabah 8:00 akşam 19:00 arası açık, giriş ücreti 5 TL olan bu yeri kaçırmayın derim.

çanakkalekordon

Çanakkale Kordon

Çanakkale’nin tüm tarihi ve kültürel değerlerine ek olarak, Çanakkale durağan bir şehir değildir. Çanakkale yaşar, yaşatır ve canlıdır. Kordon’da geçireceğiniz güzel bir akşamüstü ile, bu güzel şehrin tadına varabilir ve kendinizi harika hissedebilirsiniz.

Truva Atı

Çanakkale’nin kalbi diyebileceğimiz bir yerde bulunan bu anıtı buraya gelen herkes mutlaka görmeli. Çanakkale Kordon da sergilenen bu Hollywood atının şehre çok ayrı bir hava katıyor. Ayrıca bu atın Truva’da antik kentinin içinde sergilenen attan çok daha havalı olduğunu söylememiz gerek. Sonuçta Hollywood görmüş cömert bir hediyedir kendisi.

Canakkale-Deniz-Muzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Yakın tarihin daha silinmemiş izlerini orada bulacaksınız. Çanakkale Şehitlik Turu öncesi altyapı olması açısında kesinlikle gidilmeli. İçeride sinevizyon gösterimi ve askerlerin drama gösterisi var. Ayrıca anlatımları da askerler yapıyor. 60 yaş üzeri kişilere ve öğrencilere ücretsiz. Bunun dışında 7 TL giriş ücreti var.

Gökçeada ve Bozcaada

Türkiye’nin en güzel adaları size sadece bir kaç saat mesafede. Bu fırsatı kaçırmayın ve bu harika yerleri ziyeret etmeden ayrılmayın.

çanakkale şehitler abidesi yandan

Gelibolu Tarihi Milli Parkı

Çanakkale savaşlarının geçtiği yerlerin gezilmesi, ve bu inanılmaz hikayelerinin tecrübeli rehberler tarafından dinlenmesi gereklidir. Oralarda içinize huzur veren bir atmosfer sizi karşılar ve o atmosfere hep yakın olmak istersiniz. Çanakkale’nin tarihi bu milletin dirilişiyle özdeşleşmiştir ve bu ülkeyi her zaman sevme ve onun için savaşma gücünü aşılamaktadır. Çanakkale’ye gelip buraları gezmeden olmaz.

Bozcada Ayazma Plajı

Bozcaada nın kendisi, plajları, sokakları, denizi, gecesi, gündüzü her zaman güzeldir. Bozcaada Ayazma plajı sakin kalabalıktan uzak bir yer. Ve harika bir denize sahip, gidip mutlaka görülmesi gerekli.

TruvaAntikKenti

Truva Antik Kenti

Harika doğası dışında özellikle tarihi ülkemizin en güzel parçası. Çanakkale tarihine en büyük savaşları ve inanılmaz destanları sığdırmış. Özellikle Truva insanı çok etkiliyor. Herkes gidip görmeli, her karışında farklı bir hikaye mevcut. Çanakkale Merkeze yaklaşık 40 km mesafede olan Truva Antik Kentinin giriş ücreti yetişkinler için 25 TL, çocuklar ücretsiz. Bu antik kenti görmelisiniz.

Kazdağları - Ayazma

Çanakkale’nin sahip olduğu en güzel manzaraları oluşturan Kaz Dağları, eteklerinde gizlediği Ayazma ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Çanakkale’ye ziyaretinizde bu doğal güzelliği deneyimlemek, burayı keşfetmek oldukça kolay.

2 yorum

  1. avatar
    Yayınlanan kişi ahmed| 21/07/2018 |Cevapla

    truva kesinlikle görülmeye değer

  2. avatar
    Yayınlanan kişi bora| 17/06/2017 |Cevapla

    Bozcaada Ayazma Plajı mükemmel bir yer, mutlaka görülmeli

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.