Gökçeada, Çanakkale iline bağlı olan oldukça büyük bir ilçedir. Yerleşim alanı olarak genellikle ilçe merkezi dışında 12 adet köye dağılmış durumdadır. Adaya ulaşım sadece deniz yoluyla sağlanmaktadır ancak ada içerisinde her türlü ulaşım aracı kullanımı serbest durumdadır.

Gökçeada’nın içerisinde Türkiye’nin en temiz denizlerine girme imkanınız bulunmaktadır. Özellikle dalış yapanlar için oldukça idealdir. Su altı dalışı yapmayı planları ise oldukça zengin bir su altı yaşamı beklemektedir. Adanın her yanının denizlerle kaplı olmasından dolayı, koylara ulaşımı da oldukça rahattır. Son zamanlarda sörf ortamı da oldukça canlanmış durumdadır. Özellikle Bulgar sörfçülerin yaz aylarında Gökçeada’ya gelerek burada sörf eğitimi vermeleri, sörf tutkunlarının bir numaralı adresi yapıyor.

Ada içerisinde rüzgar kuzey yönünden estiği için güney kıyılarında denize girmek oldukça ideal. Eğer amacınız koylara ulaşmak ise bunun için toprak yolları kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz, bu yüzden tedbirli bir şekilde gitmenizde fayda bulunuyor.

Gökçeada’da en yaygın olan aktiviteler rüzgar sörfü, kitesurf ve dalış sporlarıdır. Gökçeada belediyesinin bu konuda atmış olduğu en büyük adım ise internet sitesi üzerinden güncel olarak yürüyüş ve bisiklet rotaları paylaşıyor olmasıdır. Bu sayede Gökçeada içerisinde geçirdiğiniz her günü planlarken ayrıca bir zevk almanız mümkün.

Gezilecek görülecek yerleri ise oldukça fazla. Rum köyleri ada içerisinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Halen daha rumların aktif olarak yaşamlarını sürdürdükleri bu alanda, çok sayıda tarihi eser görmeniz mümkün.

Sualtı Milli Parkı ise Türkiye’nin ilk su altı parkı olma ünvanına sahiptir. Bu bölgede dalış yapabilmeniz için belediyeden özel olarak izin almanız gerekmektedir. Ayrıca avlanmanız ve yüzmeniz ise kesinlikle yasaktır. Gökçeada Belediyesi bu konuda oldukça hassas.

Son olarak Tepeköy Çınaraltı ise yaz aylarından bunaldığınızda muhteşem manzarasıyla sizi büyüleyebilecek oldukça muhteşem bir yer. Manzarası sayesinde saatlerce sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz hatta kamp yapabileceğinizi Tepeköy Çınaraltı, Gökçeada’nın tüm güzelliğini ayaklarınız altına sermekte. Manzaranın tam sınırına koyulmuş olan masalar ve sandalyeler sayesinde doğal ortamda piknik yapabilmenizde mümkün. Üstelik burası geceleri çayınız ve kahveniz eşliğinde muhteşem bir gece geçirme imkanıda sunmaktadır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.