Kaz Dağları, büyüleyici görkemliliği ile bir çok efsaneyle beraber Türkiye’nin doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Çanakkale iline 100 kilometre uzaklıkta olup, Balıkesir Edremit ilçesine bağlıdır. 1800 metre yüksekliğe sahip olan Kaz Dağları, Edremit Körfezini tamamiyle kaplamaktadır. Marmara ile Ege Bölgesini ayıran en yüksek dağlarından biridir. Kaz Dağı içerisinde bulunan ormanlar, Ege bölgesi için taze oksijen sağlamaktadır.

Kazdağı içerisinde binlerce vadi ve kanyonlara sahiptir. Yurtdışından dağ sporlarına meraklı olan çoğu turistin ilk durağı Kaz Dağlarıdır. İçerisinde bulundurduğu kanyonları ve derin vadileri incelemek isteyen turistler, buraya akın etmektedir.

Sahip olmuş olduğu zengin su kaynakları sayesinde, kaz dağına yakın bölgelerin su ihtiyacını karşılamaktadır. Bu yüzden bu bölgelerde arıtma cihazları gibi cihazlar kullanılmaz, suyun dağdan geldiğine ve şifalı olduğuna inanılır.

Kaz Dağı içerisinde on tane dere yatağı bulunmaktadır. Bu dere yataklarının oluşturmuş olduğu su öbekleri yaz aylarında Kaz Dağı ziyaretçilerine dağın arasında eşsiz bir yüzme deneyimi sunmaktadır.

Kaz Dağı 1993 yılında Milli Park Alanı olarak belirlenmiş ve özel koruma altına alınmıştır. Bu yüzden Kaz Dağını gezmek isteyenlere özel rehberler atanarak gezdirilmektedir.

Fakat Kaz Dağını rehber olmadan da kendi imkanlarınızla deneyimlemenizde mümkündür. Kaz Dağının içerisinde yer alan Ayazma, Şahinderesi Kanyonu gibi alanlara giriş halka açık durumdadır. Özellikle Ayazma, Kaz Dağının muhteşem görkemini gözler önüne sermektedir.

Şahinderesi Kanyonu ise özellikle dağ sporu yapan turistlerin dikkatini çekmektedir. İçerisinde dağ sporlarına yatkın oldukça iyi parkurlar bulundurmaktadır. Bu parkurlara rehbersiz olarak gitmeniz sizin için tehlikeli olabilir. Eğer dağ sporlarına yatkınsanız, kanyon içerisine düzenlenen turları takip ederek gelmenizi öneririm.

Kaz Dağı görkemliliğinden çok efsaneleri ile de yöre halkı tarafından anılmaktadır. Özellikle en çok karşılaşabileceğiniz efsane ise Kaz Dağı Sarıkız efsanesidir. Kaz Dağı’nın bu konuda İran’a kadar uzanabilecek İslami bir Sarıkız efsanesi bulunmaktadır. Sarıkız efsanesi her kesime göre farklı çeşitlere sahiptir ancak Sarıkız Tepesinde sizi en çok şaşırtabilecek olay ise yerden almış olduğunuz taşların duvara yapışabiliyor olması. Hatta bunun için Sarıkız Tepesinde özel olarak oluşturulmuş bir dilek duvarı da bulunmaktadır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.