morto koyu_1

Morto Koyu

Çanakkale tarihi ve ülkemizin Türk denizcilik tarihi ile ilgili pek çok dönemin ve yaşanmışlığın ön plana çıktığı, savaş dönemlerinde ciddi terler döküldüğü ve planların yapıldığı Mortu koyu, oldukça önemli bir yerdir. Tarihimiz üzerinden ilerleyecek olursak, durumlar şu şekilde ilerliyor.

25 Nisan 1915 sabahında başlayan bir çıkarma söz konusu. Bu bölgede, kıyılarda İngilizler bir çıkarma yapmayı planlamışlar ve bu kumsalı, S kumsalı olarak listelemişler. İngilizler, Hisarlık Tepesi isimli bölgeyi alması ile Morto Koyu‘na da sahip olabileceklerini düşünmüşler. Yapılan planlar ile 25 Nisan sabahında, yaklaşık 750 kişilik 2. Güneş Galler Sınır Muhafızları taburu ile hareket başlamış.

Günümüzde burada kot farkı ile organize edilmiş iki otopark bulunuyor. morto koyu

Bu koya verilen Morto ismi, her zaman Fransızlar tarafından verilmiş sanılıyor. Lakin gerçekte durum tam olarak da böyle değil. İtalyanca kökenli bir kelime olduğu için, Türkçe karşılığı ölü anlamına geliyor. Ayrıca Fransızca anlamı ise Mort oluyor. Yani Mort Fransızca, Morto İtalyanca, Türkçesi ise Ölü. 1915 senelerinden çok daha önceki yıllarda bu ismin kullanıldığı, araştırmalar sonucunda çıkmıştır ön plana. Tahminlere göre ticari çalışmalar, askeri çalışmalar ve korsanlık gibi farklı nedenlerden dolayı buraya gelen Venedik ya da Ceneviz kökenli denizcilerin taktığı bir isim olabilir (en azından tahminler genellikle bu yönde). Bu ismin verilme sebebi ise, oldukça mantıklı görülüyor. Poyraz ya da lodos rüzgarları olduğu zaman, bölge oldukça korunaklı bir hal alıyor ve yılın büyük bir bölümünde koy oldukça durgun oluyor. Günümüzde de yatçılar ve balıkçılar, sırf bu nedenden dolayı bile araçlarını buraya demirliyorlar.

Çanakkale savaşı sırasında yaşanan pek çok olay var. Derin tarihi konular var ve mucizevi gelişmeler var. Morto Koyu’nda yaşanan bir olay ile, hem Çanakkale savaşları tarihi hem de Türk denizcileri tarihi konusunda, oldukça büyük bir önem söz konusu. Bu olay ise en özet haliyle, İngiliz zırhlısı Goliath’ın batması olayıdır. Muavenet-i Milliye torpido muhribi tarafından bizzat yapılan bu batırılma işlemi ile, büyük bir önem kazanmıştır bu bölge ve tarihi doku bakımından da önemli bir farklılık yaratılmıştır bu sayede.

Çanakkale Turları için önemli bir bölge olan Morto Koyu, seyahatler dahilinde geziliyor ve pek çok nokta ön plana çıkarılıyor. Size dair üretilen, sizin için ön plana çıkarılan seyahat ve gezi planlarında, turlar içerisinde yer alan profesyonel rehberler ile birlikte hareket edildiği için, bölgeye dair çok daha net ve özet bilgilere ulaşmış oluyorsunuz. Detayların içerisinden derlenen ve süzülen bilgilere göre oldukça güçlü ve farklı bir seçenek üretildiğini söyleyebiliriz. Size dair sunulan bütün farklılıkları ve yeni yerler görme arzunuzu tetikleyen bu özel alanları, özel olarak korunduğu için gayet keyifle gezebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.