seyit onbaşı

Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale şehitlik turu yapmak isteyen yabancı ve yerli turistlerin en çok ilgisini çeken anıtlardan biri Seyit Onbaşı Anıtı’dır. Savaş sırasında büyük bir mucizeye imza atan ve efsaneleşen Seyit Onbaşı günümüzde halen anılmaktadır.

Seyit Onbaşı Kimdir?

seyit onbaşı anıtı 2

Çanakkale Savaşı’nın seyrini Türkiye lehine çeviren ve o andaki tüm durumu değiştiren Seyit Onbaşı, 275 kilogramlık top mermisini tek başına kaldırması, topa sürmesi ve zırhlılardan birini batırmasıyla birlikte ünlenmiştir. Bu olay Çanakkale şehitlik turu sırasında anlatılan ve insanların en çok şaşırdığı olaylardan biri haline gelmiştir.

Seyit Onbaşı’nın asıl adı Seyit Ali Çabuk’tur. Seyit Ali Çabuk, 1889 senesinde Balıkesir’in küçük ilçelerinden Havran ilçesine bağlı olan köylerden Çamlık’ta dünyaya gelmiştir. Oldukça yoksul ve kurak bir köy olan Çamlık’ta çocukluğunu geçiren Seyit Onbaşı 1909 yılında, 20 yaşına geldiğinde askere alınmıştır. Askere alındıktan üç sene sonra 1912’de Balkan Savaşı’nın başlamasıyla cepheye katılan Seyit Onbaşı ilk cenk deneyimini bu siperlerde yaşamıştır.

1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başlamıştı ve Seyit Onbaşı Çanakkale’ye topçu eri olarak gönderildi. Oldukça güçlü ve iri yarı olan Seyit Onbaşı Kilitbahir’de görevliydi. Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren olay 18 Mart 1915’te gerçekleşti. Ocean zırhlısının boğazı zorladığını gören Seyit Onbaşı bu gemiyi tarihe gömmekte kararlıydı. Topun asansörünün bozuk olduğunu gören Seyit Onbaşı, 275 kiloluk mermiyi sırtladığı gibi topun merdivenlerini çıkmaya başladı ve güçlükle mermiyi topa sürebildi. İlk ve ikinci atışlarında başarısız olsa da üçüncü atışında Ocean’ı vurdu ve boğazın derin sularına gömdü. Bu dillere destan başarısı Atatürk tarafından da takdir edildi ve tüm ülkeye yayıldı.

Seyit Onbaşı Anıtı

seyit onbaşı anıtı 1

Çanakkale şehitlik turu kapsamında gezilen ve en merak edilen anıtlardan biri olan Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiyeköy Tabyası’nın önüne dikilmiştir. 2006 yılında dikilen bu anıtın üzerinde yer alan levhada Seyit Onbaşı’nın ve mucizevi başarısının kısa hikayesi yazmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken anıtlardan biri olan Seyit Onbaşı Anıtı, vatan ve millet sevgisinin askerlerimizde nasıl kudretli bir güç yarattığının timsallerinden biridir.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.