troya1

Troya Müzesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Troya Müzesi

2018’de kapılarını yerli ve yabancı ziyaretçilerine açan Troya Müzesi, UNESCO tarafından tescillenen Troya Antik Kenti’nin yanı başında gelip geçen medeniyetlere tanıklık etmek isteyenleri bekliyor. Çanakkale, İstanbul ve başka illerde sergilenmiş çeşitli tarihi eserler ile birlikte ABD’den getirilmiş bölgeye ait eserler de ziyaretçiler için sergileniyor.

"Çanakkale

Troya Müzesi, Çanakkale dışından gelecek olan yerli ve yabancı tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi. Antik dönemden günümüze kadar birçok önemli medeniyete ve olaya tanıklık eden şehir, neredeyse açık hava müzesi ve Çanakkale seyahatinizde “görülecek yerler” listenize eklemenizde fayda var.

Troya Müzesi giriş ücreti 35 TL ve müze her ay sabah 8:30’da açılıp yaz döneminde 19:00’a kadar, kış döneminde ise 17:00’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Çanakkale Havalimanı’ndan ve Otogar’dan yaklaşık 30 kilometre uzakta bulunan müze, şehir merkezinin güneyinde bulunuyor. Tevfikiye Köyü sınırlarında yer alan müzeye özel araçla veya kiralık araçla rahatlıkla gidilebiliyor. İzmir ve Ayvalık yönünden Çanakkale’ye giderken ise, Ezine’yi geçtikten sonra Batı yönünde (solunuzda) kalmış oluyor.

Troya Müzesi ve Çanakkale’nin diğer tarihi ve doğal güzelliklerini, turistik noktalarını ziyaret etmek istiyorsanız en az iki gününüzü ayırmalısınız. Tercihinize göre Çanakkale’de, şehir merkezinde kalabileceğiniz birçok otel bulunuyor. Ayrıca gezi programınızda Gelibolu Yarımadası bulunuyorsa, konaklama seçeneklerinde Gelibolu ve Eceabat’ı da değerlendirmenizi öneririz.

"Çanakkale

 

Troya Müzesi’nden Başka Nerelere Gidilir?

Çanakkale, gerçekten turizm anlamında eşsiz bir şehrimizdir. Müzeleri, ören yerleri ve anıtları ile en az Kapadokya, Hatay, Konya gibi turizmi yeterince gelişmemiş olan bu kentte Troya Müzesi’ni eklediğiniz seyahat rehberinize birkaç ekleme daha yapmalısınız. Çanakkale Askeri Deniz Müzesi ve Parkı, Arkeoloji Müzesi, Gelibolu Piri Reis Müzesi, Çanakkale Kent Müzesi birçok değerli müzeden akla ilk gelenler. Diğer yandan Troya Müzesi’nin hemen yanı başında bulunan Troya Ören Yeri’ni de ziyaret etmelisiniz. Müze ile ören yerinin çevresinde başka bir turistik çekim merkezi olmadığı için planlamanızı yaparken ikisini birlikte değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Çanakkale Deniz Zaferi’nin kutlandığı 18 Mart tarihlerinde ve ANZAC Günü olan 25 Nisan tarihlerinde konaklama ve ulaşım sorunu yaşayabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.