yahya cavus sehitliği

Yahya Çavuş Şehitliği

Çanakkale şehitlik turu yapılırken mutlaka ziyaret edilen yerlerden biridir Yahya Çavuş Şehitliği. Çanakkale Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından biri olan Yahya Çavuş, 25 Nisan 1925 tarihinde Ertuğrul Koyu çıkarmasında gösterdiği cesaret ve vatanseverlik örneği ile tarihe yazılmıştır. Böyle bir kahramanı şereflendirmek ve anısını yaşatmak için Yahya Çavuş Şehitliği oluşturulmuştur.

Yahya Çavuş Kimdir?

Mustafa Bey ve Hanife Dudu Hanım’ın çocuğu olarak 1887 yılında Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı olan köylerden Koçali’de dünyaya gelmiştir. Çanakkale Savaşı’nın çıkması ve dolayısıyla seferberliğin ilan edilmesiyle askere giden Yahya Çavuş’un cepheye katıldığı tarihte eşi hamileydi. Yahya Çavuş’un savaşta şehit olduğu için göremediği oğlu, 5 Ocak 1914’te doğmuştur. Savaş kayıtlarına göre Yahya Çavuş’un şehit olduğu tarih 5 Haziran 1915, şehit olduğu yer ise Maydos’tur.

Askeri Hayatı

Yahya Çavuş, Çanakkale Savaşı dışında her iki balkan savaşında da görev almıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle ve seferberliğin ilan edilmesiyle kahramanlığını ve vatanseverliğini göstererek cepheye giden Yahya Çavuş, Çanakkale’de görevlendirilmiştir. Ertuğrul Koyu Harekatı’nın savuşturulmasında görev almasıyla savaşın kaderini değiştiren seçimler yapan Yahya Çavuş, oluşturduğu taktiklerle harekatın başarısız olmasına ve itilaf devletleri kuvvetlerinin geri çekilmesine sebep olmuştur. Gösterdiği bu kahramanlık sırasında bacağından yaralanır. Hastaneye kaldıran Yahya Çavuş 5 Haziran 1915’te hayata gözlerini yumar ve vatanı için şehit olur.

Yahya Çavuş Şehitliği

Birçok Türk turist şehitlerimizi anmak için katıldığı Çanakkale şehitlik turu kapsamında Yahya Çavuş Şehitliği’ni ziyaret etmektedir. Bu şehitlik, 1992 yılında yapılmıştır. Bölgede İngiliz askerleri tarafından şehit edilen ve Yahya Çavuş ve arkadaşları gibi geri çekilme fırsatı bulamayan askerler anılmaktadır. Ayrıca bölgede yaralanan askerlerin de geri taşınamadığı için İngilizler tarafından şehit edildiği kaynaklarda yazmaktadır.

Yahya Çavuş Anıtı

yahya çavuş anıtı

Çanakkale şehitlik turu ile birlikte Yahya Çavuş Şehitliği’ni ziyaret eden kişiler fark edecektir ki şehitliğin hemen önünde bir anıt bulunmaktadır. Bu anıt Yahya Çavuş ve savaşta şehit olan silah arkadaşları için yapılmıştır. Anıtta 3 adet asker bulunmaktadır. Anıtın dört tarafında da farklı yazılar bulunmaktadır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.