yeni zelanda anıtı_1

Yeni Zelanda Anıtı

Tarihimizin içerisinde, pek çok konuda yaşanmışlık, estetik doku ve ayrıntılı kültürel mirasımız bulunuyor. Yeni Zelanda Anıtı da, bu kültürel dokunuşların içinde, önemli bir yer sunuyor bu yüzden. Pek çok detayı, fırsatı ve farklılığı, kendi içinde incelediğimiz zaman, dokunuşların da bu manada ön plana çıkması ve seyahatler ile kendisine ulaşmamız önem arz ediyor. Gelibolu’nun Conkbayırı üzerinde yer alan Yeni Zelanda (Anzak) anıtı, bu bölgede ölen askerler için dikilmiş bir anıttır. 4223 Avursturyalı ve 709 Yeni Zelandalı asker için özel olarak hazırlanan bu anıt, tarihi doku olarak yabancılara karşı duyduğumuz saygının da farklı bir göstergesidir. Yaşyeni zelanda anıtı çanakkale_1anan olayların köküne bakacak olursak, Çanakkale savaşlarının en şiddetli geçtiği dönemlerde, bu yerlerde de yoğunluk bulunmakta idi diyebiliriz. 25 Nisan 1915 Tarihinde Anzak askerlerinin çıkarma yapması ve çevreyi ele geçirmesi, ardından duruma el koyan ve bölgeye hakim olan Türk askerleri, bu bölgede çarpışmışlardır. Burada yer alan Türk siperleri de, 6 Ağustos 1915 tarihinde, ortalama 5 gün 5 gece süren şiddetli bir bombardımandan sonra yine Anzak tugayının eline geçmiştir.

Yeni Zelanda Anıtı’nın Yapısı

Kütlesel olarak da ciddi bir detayı barındıran Yeni Zelanda Anıtı, askerlerin anısını yad ettiği için, pek çok kültür tarafından da saygı görmektedir aynı zamanda. Tarif edecek olursak, Yeni Zelanda Anıtı’nın önünde yer alan kapıdan, içeri girilmektedir. Küçük bir şapele girilen bu anıtta, taş rölyef isimli ve oldukça büyük boyutlara sahip olan bir haç yapılmıştır. Anıt, çan kulesi şeklindedir ve kesme taştan yapılmıştır. Ayrıca çok köşeli bir anıt yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Tarihi dokuya bakacak olursak, geçmişe gidebiliriz biraz. O savaşın olduğu dönemlerde, bölgenin yetkilisi olan Ali Rıza komutan, Yeni Zelanda ve Britanya kuvvetleri ile etkileşim savaşı halinde idi ve bu bölgeden atılamamıştı bu kuvvetler. Bu yüzden, Mustafa Kemal de diğer bölgelerde olduğu için ve uykusuz geceler geçirdiği için, çok yorgun düşmüştü. Lakin o, bedenin yorgun olmasına rağmen, insanın zihni kendisini ayakta tutabilecek güce sahiptir demiştir. Sonra bu haliyle savunma yapma kararına girişmiştir. Yapılan hareketler, alınan kararlar, tarihin içinde ne kadar önemli bir detay yaratıldığının da altını çiziyor.

Çanakkale Turları arasında önemli bir yere sahip olan Yeni Zelanda Anıtı seyahati de, bu detayları ve farklılıkları ön plana çıkaran önemli bir çalışma sunuyor bizler için. Bu yüzden, bu turların içinde hem bilgi, hem görsel farklılıklar, hem de geçmişimizdeki noktalar ve tarihi dönüm noktalarımıza dair büyük bilgiler öğrenmiş oluyoruz. Bu da bizler için, oldukça önemli ve bir o kadar da yenilikçi bir dokunuş sağlıyor diyebiliriz. Geleneksel seyahatlerden ziyade önemli noktaların içerikleri ve tarihi derinlikleri de ön plana çıkınca, işler çok daha önemli ve verimli bir hale bürünüyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.